آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
آموزش – خانه هوشمند الماس

آموزش

معرفی سیستم های هوشمند

مقدمه :

تکنولوژى ساختمان هوشمند امکانات متنوع و گسترده اى در اختیار مى گذارد که هر شخص نسبت به علاقه و سلیقه خود مى تواند از تمامى یا تنها بخشى از آن بهره مند گردد . با کمک این تکنولوژى تمامى وسایل و تجهیزات داخل ساختمان ، بر حسب خصوصیات محل و نیاز استفاده کننده گان ، توسط صفحه اى نمایش داده می شوند و از همانجا قابل کنترل و مدیریت هستند . ویژگى منحصر به فرد این تکنولوژى ، ایجاد هماهنگى و یکپارچه سازى بین کلیه سیستمهایى است که تاکنون به صورت منفرد استفاده می شده اند و بدین ترتیب در محدوده وسیعى امکان طراحى ، نصب و استفاده می دهد . از فواید اصلى این تکنولوژى در کنار ایجاد راحتى و امنیت بیشتر، مى توان به صرفه جویى در مصرف انرژى اشاره کرد . فلسفه اصلى تکنولوژى ساختمان هوشمند بر اساس محوریت بخشیدن به شخص استفاده کننده و نیازهاى او پایه ریزى شده ، به درخواستهاى امروز و آینده پاسخى ساده و مناسب می دهد و قابلیت هماهنگ شدن با تکنولوژهاى بعدى را داراست.
چه وسایل و تجهیزاتی قابل کنترل هستند؟

روشنایی :

در ساختمان هوشمند منابع نور اعم از چراغ سقفی ، دیواری ، رومیزی ، چراغهای رنگی تزئینی ، فلورسنت و لامپهای LED همگی به تفکیک یا گروهی قابل کنترل هستند . با این روش می توان بدون نیاز به سرکشی به تمامی چراغها از وضعیت تک تک آنها اطلاع حاصل نمود و آنها را “روشن-خاموش” یا “Dim” کرد .

Living-Room-Home-Interior-Lighting-Ideas_Livingroom_Interior-Design-Ideas

سیستم ایمنی:

ساختمان هوشمند قابلیت مدیریت سیستم دزدگیر ، دوربینهای مداربسته و حسگر اثر انگشت (Biometric System) را داراست . از مزیتهای اصلی میتوان دقت بالا ، قابلیت کنترل از راه دور ، امکان ارسال SMS بر روی تلفن همراه ، منطقه بندی فضای تحت پوشش (Zone) و تشخیص دود و آب گرفتگی را نام برد .

url

در، پنجره، پرده، کرکره و سایه بان :

با یک لمس روی صفحه کنترل ، پرده و کرکره (نصب شده در داخل یا خارج) و سایبان ها به سادگی قابل کنترل می باشند . هنگام ترک ساختمان با یک نگاه به صفحه نمایش از وضعییت باز و بسته بودن کلیه درها و پنجره ها آگاه شوید . کنترل در ها با استفاده از حسگر اثر انگشت و کارت های مغناطیسی بصورت مرکزی، علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر امکان طبقه بندی و زمان بندی دسترسی به ساختمان را به وجود می آورد .

Curtain-roller-syd-harbour1

سیستمهای گرمایشی سرمایشی و تهویه مطبوع :

در ساختمان هوشمند، می توان دمای اتاقها را به تفکیک و به طبع نیاز تنظیم نمود . همچنین مشروط کردنِ رویه کار سیستم به حضور ساکنین در ساختمان تاثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت .

HVAC-Lady-655x270

سیستم صوتی ، تصویری :

در ساختمان هوشمند استفاده از آرشیو موسیقی و فیلم به طبع سلیقه شخصی و به تفکیک از هر اتاق امکان پذیر است . آرشیو موسیقی و فیلم شامل : DVD ، CD ، Radio ، TV ، DVB ، Sound Box و … که از آن در تمام اتاقهای ساختمان بدون نقل و انتقال دستگاه و یا حتی CD و DVD مورد نظر استفاده می شود .

TV Time --- Image by © Simon Marcus/Corbis

سیستم آبیاری خودکار:

آبیاری گل و گیاه ، تنظیم فواره و آبشارهای مصنوعی از طریق صفحه کنترل به سادگی قابل کنترل می باشند . همچنین ساختمان هوشمند می تواند کنترل ، آبیاری گل و گیاه در حیاط و یا داخل ساختمان را به طور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده عهده دار شود . برای مثال هر غروب در صورت پایین تر بودن رطوب چمن از ۳۳% سیستم آبیاری به شکل خودکار به کار می افتد .

کنترل تاسیسات استخر، سونا و جکوزی:

در ساختمان هوشمند روشن کردن و تعیین حرارت سونا، اطلاع یافتن از زمان رسیدن سونا به دمای مطلوب ، خودکار کردن تصفیه استخر و یا جکوزی همگی به سادگی امکان پذیر است .

وسایل الکتریکی ساختمان:

در ساختمان هوشمند ، امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی و کنترل آنها وجود دارد . مثلاً پس از اتمام کار ماشین لباس شویی هشداری مبنی بر اتمام کار به اطلاع می رسد ، هنگام استفاده از جارو برقی با به صدا در آمدن زنگ تلفن یا آیفون جارو بصورت خودکار خاموش می شود . بدین صورت احتمال نشنیدن صدای زنگ تلفن هنگام کار با وسایل خانگی پر صدا یا به علت زیاد بودن صدای موسیقی ، در ساختمان هوشمند عملاً منتفی است . همچنین در صورت باز ماندن در یخچال به مصرف کننده اخطار لازم داده می شود .

چگونگی دسترسی و کنترل امکانات در ساختمان هوشمند
صفحه کنترل مرکزی:

با یک صفحه کنترل مرکزی شما قادر به کنترل هوشمند تمامی دستگاههای موجود در ساختمان و آگاهی از وضعیت کارکرد آنها هستید . صفحه نمایش مجهز به تکنولوژی لمسی (Touch Screen) است که به راحتی در استفاده از آن می افزاید و برای استفاده احتیاج به وسیله ورودی دیگری نمی باشد .

20101221154956560911357

کنترل با استفاده از امواج رادیویی:

با استفاده از این تکنولوژی امکان کنترل ساختمان هوشمند بصورت بی سیم (Wireless) وجود دارد . وسیله کنترلی می تواند یک PDA ، Tablet PC و یا یک Remote Control ساده رادیویی باشد . مزیت اصلی استفاده از RF نسبت به IrDA (تکنولوژی به کار رفته در کنترلهای تلویزیون) کارکرد از مسافتهای طولانی تر و عدم نیاز به دید مستقیم است .

Untitled-1

کنترل از راه دور:

ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان را از راه دور محیا می کند . شما می توانید با استفاده از SMS ، تلفن گویا (Call Center) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید .

remote

سناریو:

سناریو به معنای انجام گروهی از کارها فقط با فشار دادن یک دکمه یا یک لمس بر روی صفحه کنترل است . راحتی و سرعت در ایجاد فضای مناسب هدف اصلی استفاده از سناریو ها می باشد .

cat-image-sw

اتوماسیون

ساختمان هوشمند در جهت ایجاد راحتی برای شما ، کنترل برخی از امور روزمره و تکراری را به دست گرفته و برای شما آسایش بیشتری به ارمغان می آورد . عملکرد خودکار سیستم می تواند شامل کارهای از پیش تعیین شده باشد یا با استفاده از سنسورهای دما ، نور ، باد ، باران ، سنجش رطوبت و سنسور تشخیص حضور شخص و … شرایط را به صورت بهینه تنظیم نموده و یا اخطارهای لازم را اعلام نماید .

مزایای اصلی ساختمان هوشمند
راحتی:

ساختمان هوشمند با استفاده از اتوماسیون و بر عهده گرفتن برخی کارهای تکراری راحتی بیشتر برای ساکنین خود به ارمغان می آورد . از طرف دیگر، برای ایجاد فضای دلخواه در ساختمان هوشمند تنها یک اشاره کافی است : سناریوها وظیفه تنظیم دقیق محیط را به عهده می گیرند . استفاده از یک نرم افزار کارآمد با User Interface ساده و چند زبانه (از جمله فارسی) برای کنترل کلیه تجهیزات مزیت دیگری است که موجب سادگی زندگی در ساختمان هوشمند می گردد . کار با این نرم افزار نیاز به هیچ آموزش خاصی ندارد .

ایمنی:

در شرایط بحرانی از جمله آتش سوزی ، آب گرفتگی و سرقت ، ساختمان هوشمند اخطارهایی اعلام می کند که می تواند سهم بسزایی در پیشگیری از وقوع خرابی یا بیشتر شدن آن ایفا کند . ویژگی خاص دزدگیر در منطقه بندی (Zone) فضاهای تحت پوشش ، استفاده از سنسور دقیق تشخیص حضور شخص ، حسگر اثر انگشت و همچنین کنترل و ضبط تصاویر دوربینهای مدار بسته به صورت دیجیتال ایمنی را برای منازل به شکل چشمگیری بالا می برد .

انعطاف پذیری:

انعطاف پذیری در اجرا و استفاده از خصوصیات شاخص تکنولوژی هوشمند است . با استفاده از ابزاری که این تکنولوژی در اختیار قرار می دهد ، برای اضافه کردن این امکانات به منازل موجود در اکثر موارد نیاز به سیم کشی مجدد و تعویض تجهیزات موجود در ساختمان وجود ندارد . استفاده از کلیدها و صفحات نمایش هوشمند برای برنامه ریزی و اجرا دستورات ، امکان کنترل با استفاده از Remote Control از داخل ساختمان و یا با تلفن همراه ، همگی ساکنین را برای دسترسی به امکانات ساختمان یاری می کنند .

صرفه جویی در مصرف انرژی:

مدیریت مصرف انرژی در ساختمان هوشمند تاثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی دارد . وابسته کردن نور و سیستم تهویه به حضور شخص و برنامه ریزی بهینه دمای اتاقها در ساعات مختلف شبانه روز از مصادیق این مدیریت مصرف انرژی می باشند. همچنین جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب به داخل ساختمان در تابستان توسط کنترل اتوماتیک پرده و کرکره ، سبب صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی برای دستگاههای سرمایشی می شود .

green-supply-led-home-lighting

تگ: خانه هوشمند ، هوشمندسازی ، بهینه سازی مصرف انرژی ، کنترل از راه دور ، سیستم ایمنی و دزدگیر