آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس
هوشمندسازی ساختمان – خانه هوشمند الماس

هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی ساختمان:

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی انجام بسیاری از کارهای روزمره برای ما آسان تر شده است. از جمله تکنولوژی های جدید این روزهای دنیا، ساختمان هوشمند هستند. ساختمان هایی که با شما حرف می زنند، برای شما SMS می فرستند، موسیقی مورد علاقه شما را پخش میکنند، شما را از حضور سارقان مطلع می سازد، به گلهای شما آب می دهد و … شما می توانید از راههای مختلف با خانه خود ارتباط برقرار کنید، یک خانۀ مدرن و هوشمند!

دیگر نیاز به نصب بسیاری از سیستمهای مختلف و گران قیمت نیست! سیستم اعلام حریق، سنسورهای تشخیض نست گاز، سیستم اندازه گیری لوکس خانه(شدت روشنایی)، سیستم اندازه گیری دما، دزدگیر و …. ، تمامی این سیستمها در سیستم هوشمند ساختمان(BMS) قرار گرفته و بصورت یکپارچه عمل میکنند و شما میتوانید کلیه آنها را با موبایل خود کنترل کنید!!

تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان

تکنولوژی ساختمان هوشمند امکانات متنوع و گسترده ای در اختیار می گذارد که هر شخص نسبت به علاقه و سلیقه خود میتواند از تمامی یا تنها بخشی از آن بهره مند گردد. با کمک این تکنولوژی تمامی وسایل و تجهیزات داخل ساختمان، بر حسب خصوصیات محل و نیاز استفاده کنندگان، توسط صفحه ای نمایش داده می شوند و از همانجا قابل کنترل و مدیریت هستند. ویژگی منحصر به فرد این تکنولوژی، ایجاد هماهنگی و یکپارچه سازی بین کلیه سیستمهایی است که تا کنون به صورت منفرد استفاده می شده اند و بدین ترتیب در محدوده وسیعی امکان طراحی، نصب و استفاده می دهد. از فواید اصلی این تکنولوژی در کنار ایجاد راحتی و امنیت بیشتر، می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی اشاره کرد.فلسفه اصلی تکنولوژی ساختمان هوشمند بر اساس محوریت بخشیدن به شخص استفاده کننده و نیازهای او پایه ریزی شده، به درخواستهای امروز و آینده پاسخی ساده و مناسب می دهد و قابلیت هماهنگ شدن با تکنولوژیهای بعدی را داراست.

چگونگی دسترسی و کنترل امکانات در ساختمان هوشمند

راههای مختلفی وجود دارد که می توان از طریق آنها با سیستم هوشمند ساختمان ارتباط برقرار کرد و ساختمان را کنترل کرد؛

فن آوری جدید کلید دیواری

این کلید میتواند جایگزین کنترلرهای مورد نیاز قدیمی در اتاق شود.

  • کلیدهای روشنایی و دیمرهای دیواری

  • ترموستات سرمایش/گرمایش

  • کنترل سیستم صوتی

  • کنترل پرده/کرکرههای برقی موتوردار

این کلید می تواند از یک نقطه دمای هفت اتاق دیگر در ساختمان را کنترل کرد.

کنترل با استفاده از امواج رادیویی:

با استفاده از این تکنولوژی امکان کنترل ساختمان  هوشمند بصورت بی سیم(Wireless) وجود دارد. وسیله کنترلی می تواند یک PDA، Tablet PC و یا یک Remote Control ساده رادیویی باشد.مزیت اصلی استفاده از RF نسبت به IrDA ( تکنولوژی بکار رفته در کنترلهای تلویزیون) کارکرد از مسافتهای طولانی تر و عدم نیاز به دید مستقیم است.

  صفحه کنترل مرکزی:

با یک صفحه کنترل مرکزی شما قادر به کنترل هوشمند تمامی دستگاههای موجود در ساختمان و آگاهی از وضعیت کارکرد آنها هستید. صفحه نمایش مجهز به تکنولوژی لمسی (Touch Screen) است که به راحتی استفاده از آن می افزاید و برای استفاده احتیاج به وسیله ورودی دیگری نمی باشد.

کنترل از راه دور

ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان را از راه دور محیا میکند. شما با استفاده از SMS، تلفن گویا(Call Center) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید.

سناریو

سناریو به معنای انجام گروهی از کارها فقط با فشار دادن یک دکمه یا لمس بر روی صفحه کنترل است. راحتی و سرعت در ایجاد فضای مناسب هدف اصلی استفاده از سناریوها می باشد. برای مثال هنگام خواب با فشار دادن یک کلید تمامی چراغهای ساختمان خاموش می شوند و فقط چراغ های خواب روشن میشوند.هنگام حضور میهمان با فشار دادن یک کلید تمامی چراغهای سالن پذیرایی روشن میشوند….

چه وسایل و تجهیزاتی قابل کنترل هستند؟

روشنایی:

در ساختمان هوشمند منابع نور شامل کلیه چراغهای موجود در ساختمان همگی به تفکیک یا گروهی قابل کنترل هستند.

سیستم ایمنی:

ساختمان هوشمند قابلیت مدیریت سیستم دزدگیر، دوربینهای مدار بسته و حسگر اثر انگشت (Biometric System) را داراست.این سیستم همچنین قادر به شبیه سازی حضور ساکنین در ساختمان می باشد.در طول غیبت ساکنین، پنجره ها به طور کاملا عادی باز و بسته و لامپها و سیستم صوتی مانند زمان حضور افراد روشن و خاموش می شوند تا سارقین و مهاجمین از خالی بودن ساختمان مطلع نشوند.

در،پنجره، پرده، کرکره و سایه بان:

با یک لمس روی صفحه کنترل ، پرده و کرکره(نصب شده در داخل یا خارج) و سایبان ها به سادگی قابل کنترل می باشند. هنگام ترک ساختمان با یک نگاه به صفحه نمایش و یا حتی با استفاده از موبایل خود از وضعیت باز یا بسته بودن کلیه درها و پنجره ها آگاه شوید.

سیستمهای گرمایشی و سرمایشی و تهویه مطبوع:

در ساختمان هوشمند، می توان دمای اتاقها را به تفکیک و به طبع نیاز تنظیم نمود. همچنین مشروط کردن رویه کار سیستم به حضور ساکنین در ساختمان تاثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.

تگ: هوشمندسازی ، هوشمندسازی ساختمان، دزفول

خانه هوشمند دزفول